Czym jest psychoterapia w rozumieniu nurtu Gestalt?
Gestalt opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma właściwy sobie, unikalny sposób postrzegania świata i reagowania na to, czego doświadcza. Rodzimy się z własnym wachlarzem możliwych reakcji na rzeczywistość. Ich bazą są zazwyczaj emocje: smutek, złość, strach i radość.
Umysł analizuje je i reaguje zgodnie z naszymi wcześniejszymi doświadczeniami. Reakcja, która przynosi zamierzony efekt jest utrwalana i następnie powielana co może prowadzić do tego, że zapominamy, iż istnieją również inne sposoby reagowania i działania. Wielokrotne rozczarowania mogą być dla nas sygnałem, że nasz schemat reakcji już nie spełnia swojej funkcji. Odnalezienie tego schematu, uświadomienie sobie wachlarza możliwości naszych zachowań, a następnie przećwiczenie korzystania z nowych możliwości, jest mapą pracy psychoterapeutycznej.
Esencją psychoterapii Gestalt jest relacja Klientki/Klienta i psychoterapeutki budowana i praktykowana wspólnie podczas sesji w gabinecie. Gabinet jest miejscem gdzie Klientka/Klient ma czas dla siebie i może się skontaktować z tym co uważa za trudne lub tym, co potrzebuje odnaleźć, a co jeszcze nie jest widoczne.
Psychoterapeuta dba o miejsce i czas, a wraz z Klientką/Klientem tworzy relację. Zbudowana na zaufaniu relacja jest środowiskiem do doświadczania na nowo, inaczej. To proces doznawania, uświadamiania, eksperymentowania, pozwalania sobie na wybieranie i odrzucanie, ponoszenie porażek i sukcesów, a także na wycofanie.
Efektem tej pracy jest rozwój do pełniejszego i płynniejszego przeżywania życia.